Z uwagi na sporą ilość pytań odnośnie sesji zdjęciowych TFP postanowiłem utworzyć osobną zakładkę. Postaram się wyjaśnić czym dla mnie jest ta forma współpracy oraz jak wygląda ona w moim przypadku.

Czym właściwie jest TFP? 
TFP to z języka angielskiego Time For Prints lub Time For Pictures. Oznacza to w skrócie tyle, że model/ka oraz fotograf w zamian za poświęcony na wykonanie sesji czas otrzymują zdjęcia. W takim przypadku nie dochodzi do tradycyjnej płatności pieniężnej dla którejś ze stron.

Czy to oznacza, że sesja zdjęciowa TFP jest po prostu sesją za darmo?
Nie do końca. Zapłatą dla fotografa za wykonaną pracę jest możliwość wykorzystania w celach reklamowych/marketingowych zdjęć z wizerunkiem modelki, natomiast dla modelki zapłatą za wykonaną pracę są zdjęcia, które również może wykorzystać do budowania swojego portfolio.

Kiedy wykonuję sesje TFP?
Sesja TFP powinna być korzystna dla obu stron, które chcą podjąć taką formę współpracy. Ponadto obie strony są zobligowane do jak najrzetelniejszego wykonania swojej pracy. 
Osobiście wykonuję sesje TFP w przypadkach gdy:
- masz doświadczenie w pozowaniu
- przedstawisz mi ciekawy pomysł na sesję zdjęciową
- masz dostęp do niecodziennego miejsca w którym możliwe jest wykonanie sesji
Jeśli jeśli jednak nie spełniasz żadnego z powyższych punktów to nie wykluczone, że i tak podejmę z Tobą współpracę. W sytuacjach kiedy mam mniej zleceń na sesje nie lubię "stać w miejscu", może akurat trafisz na taki okres - zawsze warto spróbować.

Jak wygląda sesja TFP?
W całym procesie twórczym (wybór koncepcji, stylizacji, miejsca, makijażu oraz innych szczegółów) biorą udział obie zainteresowany strony (za wyjątkiem kiedy sam zgłaszam konkretną propozycję osobie z którą chcę podjąć współpracę). Sesja trwa zazwyczaj około 1 - 1,5 godziny czasu. Oddaję w formie cyfrowej ok 10-15 zdjęć, których obróbka zajmuje mi 2-3 tygodnie. Na sesję możesz przyjść z osobą towarzyszącą (o ile nie będzie nikogo rozpraszała), ale proszę o informację o takim zamiarze przed sesją. 

Gdzie publikuję zdjęcia z sesji?
Zdjęcia po uprzednim ustaleniu publikuję na mediach społecznościowych (facebook, instagram, maxmodels) oraz swojej stronie internetowej. Zastrzegam sobie również prawo do wykorzystania zdjęć do własnych celów marketingowych (w tym również w materiałach drukowanych, typu ulotki, foldery itp.). Zdjęcia natomiast nigdy (bez wyraźnej, pisemnej zgody osoby fotografowanej) nie trafią do żadnej formy sprzedaży (np. banku zdjęć).

Inne ważne informacje
- W przypadku sesji TFP kwestia makijażu oraz stylizacji (po uprzednim ustaleniu) leży wyłącznie po stronie modela/modelki
- Ewentualne koszty wynajęcia studio lub innej przestrzeni, jak również pozostałe koszty związane z przeprowadzeniem sesji są dzielone na obie strony (50:50)
- Przy udostępnianiu zdjęć mojego autorstwa na social mediach proszę o oznaczenie na zdjęciu mojego profilu. 
- Nie wyrażam zgody na ingerowanie w zdjęcia mojego autorstwa (np. używanie filtrów na instagramie). Jedyna zmiana jaka jest akceptowalna to zmiana kadrowania/proporcji zdjęcia jeśli wymaga tego serwis na którym ma zostać upublicznione zdjęcie

Jeśli jesteś zainteresowany/a tą formą współpracy to zapraszam do kontaktu!

Back to Top